Aşık Mahzuni Şerif Biyografisi

31 Aralık 2013 Yazan  
Kategori Şairler, Ünlülerin Hayatları

Aşık Mahzuni Şerif Biyografisi

AŞIK MAHZUNİ ŞERİF

Gel üzülme deli gönlüm
Ömür döne döne geçer
Acı tatlı giden günler
Gene gelir gene geçer

Dizelerinin sahibi olan Aşık Mahzuni Şerif asıl adı Şerif Çırık olan Mahzuni 17 Kasım 1939 da Kahramanmaraşın Afşin ilçesinin Berçenek köyünde dünyaya gelmiştir.Bulunduğu köyde ilkokul olmayan Mahzuni şerif Alembey köyünde bulunan Lütfü Efendi Medresesinde Kuran eğiti alarak eski yazıyı da öğrenmiştir.1956 yılında Perçeneğe gelen ilkokulda başlar.saz çalmayı 12 yaşındayken amcasından ve Aşık Fezali (Behlül Baba)`den saz çalmayı öğrenen Şerif Çırık, Alevi yol ve erkanı ile tasavvuf bilgisini Şakir ve Cırık Baba`dan öğrenmiştir.Şerif Çırık Mahzuni mahlasıyla şiirler yazıp deyişler söylerken bir yandan da 1955 senesinde sonradan Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. Burda öğrenimibi sürdürürken Suna adında bir bayanla tanıştı ve eşini kaçırarak & ay köyünde yaşadı.Bu sırada okulu Balıkesir’e nakledildi. Okul komutanının çabası ile yeniden okula dönen Aşık Mahzuni, 6 ay devamsızlık yaptığına ilişkin bir ihbar üzerine okuldan atılınca yeniden köyüne döndü.1967`den 1980`li yılların başına kadar Türkiye`de bir Mahzuni Şerif kasırgası esmiştir. İlk plağına bir sevda türküsü okumasına karşın Mahzuni asıl çıkışını Alevi tasavvufu ve yola ilişkin ne fesleri ile yapmıştır.Mahsuni Şerifin Evliliğinden 4 çocuğu bulunmaktadır.Anadolu halk ozanlığında önemli bir kilometre taşı olan Mahzunin bir çok eseri bulunmaktadır.müzik piyasasına girişi 1964 yılında ilk plağını çıkarmasıyla olmuştur.Yaşamına bir süre Gaziantep de devam eden MAhzuni daha sonra Ankara’ya taşınmıştır.Şerif 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından Dünya’nın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi.Sivas katliamında yaşamını yitirenler için Sivas dramını yazarak Katliamda hayatını yitirenlere ithaf etmiştir.Hayatının son iki yılında ölümünün yaklaştığını anlayan sanatçı vasiyetini yazmış vasiyetin de Hacı BEktaş Piririn yaşamış olduğu topraklara defnedilmek istediğini söylemiş ve mezarının yanına bir bostan yapılmasını ve gelip geçenlerin bu bostandan yemesini vasiyet etmiştir. http://sohbetnesesi.net/biyografiler/asik-mahzuni-serif-biyografisi ‎Kıymetli Halk Ozanlarımızdan olan AŞık Mahzuni Şerif 17 Mayıs 2002 de Köln de hayata gözlerini kapamıştır.Mahzuni öldüğünde hala DGM de davası devam etmekteydi.Mahsuni Şerif’in türkülerini bir çok sanatçı yorumladı. Mahsuni Şerif hayatı boyunca barış adalet, hoşgörü eşitlik insanlık teknoloji ve Türkiye kavramlarıyla yoğurdu. Yoksulluk karşısında sesini yükseltti. Memleketin her köşesinin eşit oranda gelişmesi ile toplumsal barışın sağlanacağını savundu.

Bu derece kıymetli bizler için değerli olan Asrın Ozan, Asrın Pir Sultanı, Mahsuni Baba yı Yaşarken görmek sohbet etmekten mutluluk duyuyor kendisini rahmetle anıyorum.Mekanın Cennet olsun…

Yazımızı ozanımızın bir eseri ile noktalamak istiyorum..

İŞTE GİDİYORUM

İşte gidiyorum çeşm-i siyahım
Önümüze dağlar sıralansa da sıralansa da

Sermayem derdimdir servetim ahım
Karardıkça bahtım karalansa da

Haydi dolaşalım yüce dağlarda
Haydi dolaşalım yüce dağlarda

Dost beni bıraktı ah ile zarda ah ile zarda

Ötmek istiyorum viran bağlarda
Ayağıma cennet kiralansa da

Bağladım canımı zülfün teline
Bağladım canımı zülfün teline
Sen bıraktın beni elin diline elin diline

Güldün mahzuni’nin berbat haline
Mervanın elinde parelense de

   


ünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!