Aziz Yıldırım Biyografisi

15 Ocak 2014 Yazan  
Kategori İş Adamları, Ünlü Biyografileri

Aziz Yıldırım Biyografisi

AZİZ YILDIRIM

‘’Türk İş Adamı,inşaat Mühendisi,Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 52. Başkanı seçilerek 16 yıllık görev süresi boyunca bir çok alanda başarıya imza atmış, kulüp tarihinde en uzun süre başkanlık görevini yürüten AZİZ YILDIRIM’ı kısaca tanıyalım..’’
Aziz Yıldırım , 2 Kasım 1952 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesin de dünyaya gelmiştir.İlk , Orta ve Lise eğitimini Düzce’de yapmıştır.Aynı zaman da Düzce’nin amatör takımlarından ‘’Hamidiyespor ’’ ile ‘’Diyarbakırspor’’ takımlarının formalarını giyip 27 yaşında futbolu bırakmıştır.Aziz Yıldırım daha sonra , ‘’Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden’’ İnşaat Mühendisi olarak mezun olmuştur.
Aziz Yıldırım ,Fenerbahçe Spor Kulübü’nde ki macerasından önce ‘’1981 – 1982 ve 1982 – 1983’’ yıllarında ‘’Üsküdar Anadolu Kulübü’’ nün Başkanı olarak görev yapmıştır.
’’Maktaş Mühendislik’’ firmasının da sahibi olan Aziz Yıldırım, 1990-92 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ‘’Metin Aşık’’ Başkanlığında ki yönetimde görev almıştır.1991-92 sezonun da ise Futbol Şubesi sorumluluğuna getirilmiştir.O yıl Galatasaray formasıyla harikalar yaratan UEFA Altın Ayakkabı Ödülünün de sahibi olan Tanju Çolak’ı Fenerbahçe Spor Kulübüne kazandırarak büyük bir başarıya imza atmıştır. http://www.sohbetnesesi.net/biyografiler/aziz-yildirim-biyografisi ‎15 Şubat 1998 yılında yapılan , Fenerbahçe Genel Kurultayı’nda Başkanlık seçimlerine katılarak,1 oy farkla ‘’Vefa Küçük’’ü geçerek Fenerbahçe Spor Kulübünün 52. Başkanı seçilmiştir.(469 oy ile)
Aynı yıl 14 Haziran’da yapılan seçimde 655 oy alan Yıldırım, 1 Temmuz 2001’de verilen oyların 1069’unu topladı. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın ‘’52.000’’ kapasiteye ulaşmasında en çok katkıyı sağlayan kişi olan Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’nin bir marka haline gelmesinde büyük katkıda bulunmuştur.
20 Şubat 2000’de ki Başkanlık seçimlerine girerek ‘’2.657’’ oy ve 3 Mart 2002 yılında yapılan seçimde ise , ‘’2.175’’ oy alıp Fenerbahçe Spor Kulübünde Başkanlık görevini sürdürmeye devam etmiştir.
Aziz Yıldırım , Fenerbahçe Spor Kulübün de Başkanlık yaptığı bu süre zarfında, Türkiye çapında 45 Şubesi bulunan ‘’Fenerium Mağazalarını’’ açmıştır.Ayrıca o yıllarda 52.500 adet Fenerbahçe kartının satışında büyük bir paya sahiptir.
5 Mart 2006 yılında yapılan Fenerbahçe Kulübü Olağan Gelen Kurulu’nda tek aday olarak girdiği seçimlere 3.676 oy alarak 7. Kez başkanlığa seçilmiştir.
Aziz Yıdırım , Fenerbahçe Spor Kulübün de Başkanlık yaptığı süre zarfında bir çok teknik direktör ile çalışmıştır.Bunlar ;‘’Otto Bariç,Joachim Löw,Rıdvan Dilmen , Zdenek Zeman,Turhan Sofuoğlu, Mustafa Denizli,Werner Lorant,Oğuz Çetin,Tamer Güney,Christoph Daum Zico,Aragones,Aykut Kocaman ve Ersun Yanal’’ dır.
Aziz Yıldırım,3 Temmuz 2011 tarihin de şike davası kapsamında,‘’Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek ve aynı zamanda da şike yapmak’’ iddiasıyla gözaltına alınmıştır.Çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp yaklaşık 1 yıl ‘’Metris Cezaevi’’ nde tutuklu olarak kalmıştır.Şike davasının 23. Duruşma sonunda 6 yıl 3 ay hapis cezası ve 1.3 milyon para cezasına çarptırılmasına karşın,tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak 2 Temmuz 2012 tarihin de tahliye edilmiştir.Mahkemenin bu kararıyla birlikte Aziz Yıldırım,‘’Spor Kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama ve stadyumlara giriş yasağı almıştır’’.Eğer çıkan bu kararlar Yargıtay tarafından onanıp kesinleşirse , başkanlık yaptığı Fenerbahçe Spor Kulübü’nden tüzük gereği düşecektir.Ancak henüz Yargıtay henüz bir karar alamadığı için Aziz Yıldırım,TFF tarafından yapılan sportif yargılamadan aklandığı için, şuan hala Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Başkanlık görevini sürdürmektedir.
Aziz Yıldırım,aralıksız olarak 16 yıldır Fenerbahçe Spor Kulübü’nde görev yapmaktadır.Aziz Yıldırım görev aldığı süre boyunca Fenerbahçe Spor Kulübü ‘’5 kez Süper Lig Şampiyonluğu,1 kez Türkiye Kupası Şampiyonluğu,2 kez TFF Süper Kupa Şampiyonluğu,1 kez Başbakanlık Kupası,Şampiyonlar Ligi’nde 1 kez çeyrek finale yükselme başarısını,1 kez de Avrupa Ligi’nde çeyrek final’’ oynama başarısını göstermiştir.
Aziz Yıldırım,ilk kez 1998 yılında başladığı Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Başkanlık görevine,16 yıllık sürede aday olduğu 11. Kongrede de koltuğu bırakmamıştır.3 Kasım 2013 tarihin de yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün olağanüstü genel kurulunda 11. kez başkan seçilmiştir.
Aziz Yıldırım , 7 Nisan 2010 tarihin de 30 yıllık eşi olan Yıldız Yıldırım’dan boşanarak,12 Mayıs 2011 tarihin de Gonca Çelikkıran ile evlenmiştir.Aziz Yıldırım’ın ilk eşinden 2 kızı ikinci eşinden de ‘’Yaz’’ ismini verdikleri 1 kızı bulunmaktadır.

AZİZ YILDIRIM İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER

ADI : Aziz
SOYADI : Yıldırım
DOĞUM YERİ : Diyarbakır – Ergani
DOĞUM TARİHİ : 2 Kasım 1952
MESLEĞİ : İş Adamı – Yönetici

   


ünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!