Can Yücel Biyografisi

31 Aralık 2013 Yazan  
Kategori Şairler, Ünlülerin Hayatları

Can Yücel Biyografisi

CAN YÜCEL

Eski milli eğitim bakanlarından Hasan Ali Yücel2in oğlu olan Can Yücel 21 ağüstos 1926 İstanbulda doğdu.EĞitimini Yunan ca ve Latince olmak üzere Ankara ve Cambridge üniversitelerinde yaptı.Eğitimini tamamlayan Can Yücel bir çok elçiliklerde çevirmen olarak görev yaptı aynı zamanda BBc nin türkçe bölümünde spikerlik de yapmıştır.
Asekeri görevini Korde gerçekleştirmiş olan CAn Yücel 1958 yılında Türkiyeye dönmüş Uzun bir süre Bodrumda Turist Rehberliği yapmıştır.Daha sonra İstanbula dönen Can Yücel bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamına devam etmiştir.İstanbulda yaşadığı dönemde !956 yılında Güler Yücel ile dünya evine girdi.Bu evlilikten şairin Güzel ve Su adında iki kızı Hasan adında bir oğlu oldu.
şiirlerinde çokca argo ve müstehcen sözlere yer veren Can Yücel bu nedenle sık sık koğuşturmaya uğrayan şair ilk şiirlerini Yazma adlı kitapta 1950 yılında toplamıştır.Can Yücel şiirlerinde daha çok toplumsal yaşama duyarılığını ve taşlama biçimini kullanmıştır.Şiirlerinde yalın dili ve buluşları dikkat çekici olmuştur.Can Yücel, taşlama ve toplumsal duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkati çekti. Can Yücel’in ilham kaynakları ve şiirlerinin konuları; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, heyecanlar, duyumlar ve duygulardır. Şiirlerinin çoğunda sevdiği insanlar vardır. ‘Maaile’ şairin kitaplarından birine koyduğu bir ad. Can Yücel için ailesi çok önemlidir: eşi, çocukları torunları, babası.. Bu insanlarla olan sevgi dolu yaşamı şiirlerine yansımıştır. ‘Küçük Kızım Su’ya’, ‘Güzel’e’, ‘Yeni Hasan’a Yolluk’, ‘Hayatta Ben En çok Babamı Sevdim’ bu sevgi şiirlerinden bazılarıdır. http://sohbetnesesi.net/biyografiler/can-yucel-biyografisi Can Yücelin kendi şiirleri ve yazılarının dışında bir çok ünlü yazarların eserlerini de çevirmiştir.Bunlardan bazıları Lorca, Shakespeare, Brecht2tir.hakespeare çevirileri (Hamlet, Fırtına, Bir Yaz Gecesi Rüyası) aslına tam olarak bağlı kalmasa da son derece başarılıdır. Shakespeare’in ünlü ‘to be or not to be’ sözünü ‘bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin’ şeklinde Türkçeleştirmiştir. 1959′da ilk baskısı yayımlanan ‘Her Boydan’ adlı kitabında dünya şairlerinin şiirlerini serbest ama çok başarılı bir biçimde Türkçeye çevirmiştir.
Can Yücel son zamanlarında Datçaya yerleşmiş ve hayatını orda devam ettirmiştir.Bu dönemlerde ise her hafta Leman,her ay Öküz dergisinde yazılarını ve şiirlerini yayımladı.zamanın Cumhuru başkanı olan Süleyman Demirel’e hakareten yargılandı.Yüzel !8 nisan seçimlerin de ÖÖp den İzmir 1.sıra milletvekili adayı oldu.Can Yücel hayata gözlerini 12 Ağustos 1999 gecsesi kapattı.Can Yücel son yolculuğuna çok sevdiği güne bakan çiçekleri ile uğurlandı.Ünlü şair Datçaya defnedildi.

CAN YÜCEL’İN ESERLERİ

Nazım, nesir çevirileriyle de tanınan Can Yücel, şiir alanında ilk kitabı Yazma (1950). Sevgi Duvarı (1973), -Bir Siyasinin Şiirleri (1974), Ölüm ve Oğlum (1976), Şiir Alayı (1981, ilk dört şiir kitabının toplu basımı), Rengahenk (1982), Gökyokuş (1984) kitaplarında topladı. Bütün şiirleri (Gökyokuş dışında) 1985′te
yayımlandı: Beşibiyerde. Öteki şiir kitapları: Canfeda (1986), Çok Bi Çocuk (1988), Kısa devre (1990), Kuzgunun Yavrusu (1990), Gece Vardiyası (1991), Güle Güle- Seslerin Sessizliği (1993), Gezintiler (1994), Maaile (1995), Seke Seke (1997). Yazıları; Düzünden (1994), Ve Can’dan Yazılar (1995) adıyla yayınlandı.

Yazıma çok sevdiğim Şair Can Yücelin Biir şiiri ile son vermek istiyorum.Onun toplumsal yaşama gösterdiği hassaiyeti herkesin örnek alması düşüncesindeyim…

BU DA ÖYLE BİR AŞK – CAN YÜCEL

Sırtımda çıplak
Islak nefesin
Bi gidip bi geliyor

Biz senlen yatmıyoruz ki
Yaşamıyoruz da
Hep yarışıyoruz
Sen mi ben mi
Önce kim
Ölümü öldürecek diye
(Can Yücel)

   


ünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!