Özdemir Asafın Biyografisi

31 Aralık 2013 Yazan  
Kategori Şairler, Ünlülerin Hayatları

Özdemir Asafın Biyografisi

ÖZDEMİR ASAFIN HAYATI

Danıştay üyesi Mehmet Asaf’ın oğlu olan Özdemir Asaf 11 haziran 1923 de ankara’da doğdu.Öğrenimimin ilk yıllarını Galatasaray lisesinde geçirse de Kabataş Erkek Lisesinden mezun olmuştur.Yüksek öğrenimi oldukça karışık olan Özdemir Asaf 2 yıl hukuk 3 yıl iktisat fakültesinde 1 yıl gazetecilik fakültesine devam etmesine rağmen üniversite hayatını tamamlamayıp yarıda bırakmıştır.Asıl adı ise Halit Özdemir Arun’dur Tanin ve Zaman gazetelerinde çalıştı ve çeviriler yaptı. İlk yazısı Servetifünun-Uyanış dergisinde çıktı. 1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurdu ve kitaplarını ‘Yuvarlak Masa Yayınları’ adı altında yayımladı. 28 Ocak 1981′de hayata veda etti.
Özdemir Asaf’ın Şiirlerinin bazılarında toplumla, yaşadığı çağla ve kendisiyle hesaplaşmasının buruk öfkesi gözlemlenir.

Özdemir Asaf’ın şiirlerinde yalın bir dil öne çıkar genelde ikinci kişi sorununu ele alarak yazmıştır.kendi davranışlarını soyutlama yoluna giderek düşünce düzeyini yükseltme çalışmaları ile çözümlemeye çalıştı.Özellikle son dönem şiirlerinde dize sayısını azaltarak duygu ve zeka pırıltılarının kaynaştığı kısa şiirler yazdı.

Şiirlerinin bir bölümünde toplumla, yaşadığı çağla ve kendisiyle hesaplaşmasının buruk öfkesi gözlemlenir. Bu yaklaşımla yeni taşlama biçimleri üreterek hiciv şiirinin öğelerini ustaca kullandı. İnsan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel düzlemlerdeki çelişkilerini “sen-ben” ikileminde yansıttı..Şiirlerinde çok sık kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son şiirlerinde yerlerini kaçış, umutsuzluk ve tedirginliğe bıraktı. http://sohbetnesesi.net/biyografiler/ozdemir-asafin-biyografisi Kısa, özlü söyleyişlerin yer aldığı, düşündürücü özgün şiirleriyle tanındı. Karşıtlıkları, benzerlikleri, çağrışımları kullanarak söz ve sözcük oyunlarına dayalı şiirlerinde yaşam görüntülerini, eşyayı, izlenimleri soyutlaştırır; dokunaklılık yüklü şiirlerinde sevgi, anılar, yalnızlık, ölüm başlıca konulardır.
Ünlü şair hayatını 28 ocak 1981 de İstanbul da kaybetti.

Eserleri

Şiir

* Dünya Kaçtı Gözüme – 1955
* Sen Sen Sen – 1956
* Bir Kapı Önünde – 1957
* Yumuşaklıklar Değil – 1962
* Nasılsın – 1970
* Çiçekleri Yemeyin – 1975
* Yalnızlık Paylaşılmaz – 1978
* Benden Sonra Mutluluk (Yayınlanmamış Şiirleri,Ölümünden Sonra) – 1984

Etika

* Yuvarlağın Köşeleri – 1961
* Yuvarlağın Köşeleri-2 (Ölümünden Sonra) – 1986

Öykü

* Dün Yağmur Yağacak (Ölümünden Sonra) – 1987

Otokopi,deneme

* ‘ça (Ölümünden Sonra) – 1988

Çeviri

* Reading Zindanı Balladı/Oscar Wilde – 1968

Sizinle bugün biyografiler bölümünde özdemir Asaf’ın hayatını paylaştım Özdemir Asafın özellikle şiirleni okumaktan büyük zevk aldığım için hayatına yer vermek istedim.

   


ünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!