Leyla İle Mecnun Hikayesi

13 Ocak 2014 Yazan  
Kategori Aşk Hikayeleri, Gerçek Hikayeler

LEYLA İLE MECNUN

Aşk deyince herkesin kendince bir tanımı ve yorumu vardır.Hiç bir yorum belkide diğerine benzememektedir.Herkes aşk için kendi yorumundan yola çıkarak yaşar aşkını bir şair demişki aşk demek sevgilinin çarpık bacaklarını düz görmektir. Bana göre aşk ise; Aşk dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır. Bugün sizlere herkesinde bildiği Leya ile Mecnun aşkını bir de benden dinleyin istedim.

Leyla ile Mecnun aşkı Arap efsanesine dayanan bir klasiktir.

Layka ile Mecnun (Kays Mecnunun gerçek adıdır.) ilkokul yıllarında birbirlerine aşık olmuşlardır.Kısa zamanda Leyla ile Mecnunun aşkı tüm ülkeye yayılınca dedikoduları duyan Leylanın annesi kızını okuldan alarak ordan uzaklaştırır.Aynı zamanda Leylanın kays la görüşmeside yasaklanır. Leyla ile görüşemeyen Kays Ayrılığın verdiği acı ile kahrolur.KAysı görenler mecnunua benzetmeye başladığı için artık Kays halk arasında Mecnun olarak anılır. Mecnunun bu halini görenler Leylayı unutmasını bu yüzden çok acılar çektiğini söylelerler. Bunları duyan Kays Leylayı dahada büyük bir aşkla sevmeye başlar ve bu aşkı yüzünden çöllere düşer artık mecnun için kainat Leyladan ibaret hale gelir ve ondan başkasını düşünemez olur hiç bir şekilde bu aşktan vazgeçmez. http://www.sohbetnesesi.net/hikayeler/leyla-ile-mecnun-hikayesi Mecnunun bu durumuna üzülen dedesi mecnunu teselli bulması için Kabeye götürsede derdine çare bulmak yerine Mevlaya derdinin daha da artması için dua eder.Ya Rab belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni.” diye. Duâsı neticesi aşkı daha da çoğalır ve bütün vaktini çöllerde geçirmeye başlar.Ya Rab belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni Bir dem belayı aşkdan etme cüda beni.” diye. Duası neticesi aşkı daha da çoğalır ve bütün vaktini çöllerde geçirmeye başlar.Leyla ile Mecnunun halleri daha da götü olmakta perişan bir hal almaktadırlar.Ancak leylayı ailesi İbni-Selim diye biri ile evlendirmeye kara verir.Düğün sonrasında leyla eşinin kendine dokunmaması için bir yalan söyler bana bir peri aşık bana dokunduğun anda ikimizde yok oluruz diyerek eşini kendinden uzak tutmayı başarır.Mecnun ise Leylanın evlendiğini duyunca ona bir sitem mektubu yollar ancak Leyla mektubuna karşılık olan bitenleri Mecnuna yazarak anlatır ve Mecnuna bu durumu anlayamadığından dolayı sitem eder.Bu olaylar yaşanırken Mecnun dünyevi işler ile tüm alakasını keserek çölde kuşlarla ceylanlarla arkadaşlık etmeye başlar dünyevi olan aşkı ilahi aşka dönüşmüştür.Bir gün Leyla çöel giderek Mecnunu bulur ve Mecnunla konuşmak ister MEcnunun cevabı ise Leylaya şudur;“Leyla benim içimdedir, sen kimsin?” der. Leyla, Mecnunun ulaştığı mertebeyi anlar ve evine geri döner ve üzerinden fazla zaman geçmeden Leyla hayata gözlerini yumar…

Leylanın ölüm haberini alan Mecnun yıkılır ve mezarının başına giderek Gelip mezarını kucaklar, ağlayıp inler; “Ya Rab mana cism ü can gerekmez Canansuz cihan gerekmez.” Der, kabri kucaklayarak ölür.

Bir müddet sonra Mecnun’ un sadık arkadaşı Zeyd Rüyasında, Cennet bahçelerinde birbiriyle buluşmuş iki mesut sevgili görür. Bunlar kimdir? diye meleklere sorunca, derler ki: “Bunlar Mecnun ile onun vefalı sevgilisi Leyla’ dır. Aşk yoluna girip temiz öldükleri, aşklarını dünya hevesleriyle kirletmedikleri için burada buluştular.” derler.

Not: Herkes belki bu kadar çok sevmek ve sevilmek ister.Aşk bir bedene bir defa girince çıkmaz.

Not: Sizinde Bu Hikayelerden Farklı Hikayeleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünde sizlerde Hikayelerinizi sitemiz üzerinden paylaşabilirsiniz.

   


ünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!