Kurşun Aşı Tarifi

22 Kasım 2013 Yazan  
Kategori Yemek Tarifleri

Kurşun Aşı Tarifi

KURŞUN AŞI

Bugünkü menümüzde Kayseri yöremize ait bakliyat yemeklerimizden Kurşun aşının tarifi ile sizlerle birlikteyiz.Dilerseniz önce malzemelerimizi hazırlayalım..

KURŞUN AŞI İÇİN MALZEMELERİMİZ:

1- Yeşil Mercimek 1/4 su bardağı
2- 1/4 su bardağı
3- Köftelik Bulgur 3/4 su bardağı
4- Un 1/4 su bardağı
5- Tuz 1 tatlı kaşığı
6- Kırmızıbiber 1+1/2 tatlı kaşığı
7- Su 6 su bardağı
8- Soğan 1 orta boy
9- Margarin (erimiş) 3 yemek kaşığı
10- Kıyma 1/2 su bardağı
11- Salça 1 yemek kaşığı
12- Nane 1 yemek kaşığı

Malzemelerimiz hazır olduğuna göre şimdi yemeğimizin yapım aşamasına geçebiliriz. http://www.sohbetnesesi.net/kursun-asi-tarifi

KURŞUN AŞININ YAPILIŞI:

Mercimek ve NohutU Yıkayarak akşamdan birer su bardağı su ile ayrı kaplarda ıslatıyoruz. Ertesi gün nohut, 1 su bardağı su ile basınçlı tencerede haşlıyoruz. Bulguru 1/2 su bardağı sıcak su ile ıslatıyoruz. Bulgur kabarınca un, tuz, 1/2 tatlı kaşığı kırmızı biber ilave edilerek şekil verilecek hamur haline gelinceye kadar yoğuruyoruz. Bu hamurdan küçük parçalar koparılarak nohut büyüklüğünde yuvarlıyoruz. Mercimek,nohutun haşlama suyu dahil 4 su bardağı su ile kaynatıyoruz. Yumuşayınca nohut ve köfteler içine atarak kısık ateşte pişiriyoruz.İnmesine yakın tuz ilave ediyoruz. Diğer tarafta soyulmuş, yıkanmış ve ince kıyılmış soğan, yağ ve kıymayı kavuruyoruz. Salça ve kalan 1 tatlı kaşığı kırmızı biber ilave edilerek kurşun aşına ekliyoruz. Üzerine kuru nane serpilerek servis yapıyoruz.Afiyet olsun..

Not: hamurun içine soğan rendelenerek veya kıymasızda yapılabilir.

Bir Önceki Yemek Tarifini Görmek isterseniz Etli Nohut Tarifi Sayfasınıda Tıklayarak Bulabilirsiniz.

Kurşun Aşı, Kurşun Aşı Tarifi, Kurşun Aşı Malzemeleri, Kurşun Aşı Hazırlanışı, Kurşun Aşı Yapılışı, Kurşun Aşı İle İlgili BilgilerünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!

*