Adana

11 Aralık 2013 Yazan  
Kategori Adana, İllerimiz

Adana

Şehirler bölümümüzün içeriğine bugün başladık sizlerle il il gezeceğiz.İlk olarak sizlere Akdeniz bölgemizde bulunan Adana ilimizle başlıyoruz havası kadar insanıda sıcak olan Adana hakkında her türlü bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz.

ADANA

ADANA İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 17.523 kilometre kare
Nüfus : 1.985.657
İl Tirafik No: 01

ADANANIN İLÇELERİ:

Şimdi sizlerle Adananın ilçelerine doğru bir yolculuğa çıkalım;

Sırasyıla Adananın ilçeleri Şunlardır:

Seyhan,Yüreğir,Aladağ,Ceyhan,Feke,İmamoğlu,Karaisalı,Karataş,Kozan,Pozantı,Saimbeyli,Tufanbeyli ve Yumurtalık olarak sıralanmaktadır.
ALADAĞ:Bu ilçemiz Adanaya 105 km uzaklıkta bulunmaktdır.İlçemizde Antik çağlardan kalma bir ören yeri ile harap bir ortaçağ kalesi bulunmaktadır.Akören beldesinde bulunan kırık Kilise harabeleri de şehrin tarihi açısından önemli bir yer tutar.İlçe de bir acı su içmesi bulunmakta bunun yanısıra Meydan yaylasında Bığbığı magarasıda vardır.

CEYHAN: Ceyhan ADana merkeze 47 km uzakta olup Adana-Ceyhan karayolu üzerinde bulunan 700 metre uzunluğunda masif kaya üzerinde muhteşem bir görünüşe sahip Yılan Kale,Mecidiye Camii,Ulu cami ve de Durhasan Dede Türbesi Ceyhanın önemli turistlik yerleridir.Anadolunun en eski Hitit kabartması olan Hitit krallarından Muvattalinin sakallı ve uzun elbiseli rölyefini Sirkeli Höyüğünün Ceyhan nehrine bakan kuzey kayalıklarında görebilirsiniz.
1693 yılında inşa edilen Kurtkulağı Kervansarayı Halep kervanı yolu üzerindedir Kervansaray Kurtkulağı beldesinde bulunmaktadır.

FEKE: Feke ilçesinde Bizanslıların ve Selçukluların izlerini görmek mümkün burada 12. yy’a ait Bizans tapınağının zemin mozaikleri ortaya çıkarılmıştır. Feke ilçesinin çok sayıda yaylası bulunmaktadır bunun yanı sıra rafting için ülkemizde en elverişli yer olan Göksu da bu ilçe de bulunmaktadır.

İMAMAOĞLU: Adanaya 45 km uzaklıkta olup tarihi zenginlik açısından İmamoğlu yeraltı şehrini gezebilirsiniz.

KARAİSALI: İ merkezine 47 km uzaklıkta bulunur.Milvan kalesi,1912 yılında yapılan 12 metre uzunluğundaki Alman köprüsü,İpek yolu üzerinde bulunan Kesiri an önemli Turistlik eserleridir.

KARATAŞ: Adana merkeze 47 km uzaklıkta olup coğrafi konumu nedeniyle İlkçağda büyük öenm taşımıştır.Karataşta Osmanlılar dönemine ait iki han bulunmaktadır.Bunun yanı sıra Ramsar sözleşmesinde yer alan Akyatan gölü ve Kuş cenneti de bu ilçededir.

KOZAN : Adanaya 72 km uzaklıkta olup Asurlular tarafından inşa edilen Kozan Kalesinin yanı sıra Hoşkadem Cami Mısır döneminde Mısır Sultanı Abdullah Hoşkadem tarfaından inşa edilmiştir.Kaya mezarları, kilise, sarnıç gibi eserler bugüne ulaşan kalıntılardır.
Ayrıca 18 çeşit deniz hayvanını gösteren Anavarza mozaikleri bulunmaktadır.
Kozan ilçesi Dağılcak, mesire yeri ve yaylaları ile ünlüdür.

POZANTI: Tarihte coğrafi konumu nedeniyle önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır.Torosların en önemli geçidi olan Gülek Boğazı’nın girişinde Eski ve yeni Anakşa kaleleri,Kızıltabya ve Aktabya kaleleri ilçenin önemli turistik mekanlarındandır.

SAİMBEYLİ: Eski adı Haçin OLAN sAİMBEYLİ il merkezine 156 km uzaklıkta olup bu ilçede Orta Çağda yapılmış kale ve kiliseler bulunmaktadır. http://www.sohbetnesesi.net/turkiye/adana ‎

SEYHAN: Seyhan bir çok uygarlıkları içinde barındırmış olup .İlçenin en önemli tarihi eserleri Büyük Saat Kulesi, Taş Köprü, Yağ Cami ve Medresesi, Hasanağa Cami, Kemeraltı Cami, Ulu Cami Külliyesi, Yeni Cami, Çarşı Hamamı, Bebekli Kilise (Kilisenin tepesinde tunçtan yapılmış Meryem Ana heykelinin bebeğe benzemesi nedeniyle bu ad verilmiştir.)

TUFANBEYLİ: Mesafe olarak il merkezine 200 km olup Hititlerin dini merkez i konumunda olan “Şar” kenti Hieropolis ve Çomana adları ile tanınır.Şehrin bugünümüze ulaşan sağlam kalmış eserleri Romalılardan kalma açık hava tiyatrosu, Bizans kilise kalıntısı, ana tanrıça tapınağının kapısı olduğu sanılan Alakapı antik şehirdir.Hitit Anıtıda önemli eserlerindendir.

YUMURTALIK: Adanaya 81 km mesafede olan Akdeniz’de kıyısı bulunan bu ilçenin balıkçı barınağı bulunmaktadır.Yumurtalık ilçesinin günümüze ulaşan en önemli eserleri Ayas ve Atlas kalesi, Süleymaniye Kulesi ve Marko Polo İskelesidir.

YÜREĞİR: Adana merkezde bulunan Yüreğir ilçesinin en önemli eserleri Ceyhan nehri kıyısında bugün Yakapınarı’nın bulunduğu yerde kurulan Misis Antik Kenti nin yanı sıra Ceyhan nehri üzerinde 4. yüzyılda Bizans imparatoru Flauius Constantinus tarafından yaptırılan Misis Köprüsü’nün yakınındaki mozaikler, Roma bazilikası, su kemeri, stadyum, hamam, kervansaray ve mescit bunlardan bazılarıdır.

ADANAYA NASIL GİDİLİR

Adanaya nasıl gidilir bilgisini paylaşmadan önce bazı illere olan uzaklığı hakkında bilgi verelim

Adana’nın belli başlı şehirlere olan uzaklığı

Adana – Ankara 490 km

Adana – İstanbul 939 km

Adana -İzmir 896 km

Adana – Gaziantep 209 km

Adana eski tarihlerden beri önemli ticaret yolları üzerinde oluşu stratejik,ticari ve ekonomik önemini artmıştır.Karayolları bakımını yoğunluğu açısından 2. sırada yer almaktadır.Adana, doğuda Osmaniye-Gaziantep, güneyde İskenderun-Hatay, batıda Mersin ve kuzeyde Ulukışla-Niğde’den ulaşan karayolu trafiğinin merkezi buluşma noktasındadır.Pozantıda bulunan Gülek geçidi İlimiz Ankaraya bağlayan önemli bir geçittir. Adana-Gaziantep, Adana-Mersin ve Adana-İskenderun arasındaki otoyollar hızlı ve güvenli ulaşım sağlamaktadırlar. Adana-Ankara karayolunun Adana-Pozantı arasındaki bölümü otoyol olarak hizmet vermektedir.

ADANA EKONOMİSİ

ADANADA TİCARET: Adanadaki büyüme beraberinde ticaretde de değişim ve gelişimi beraber getirmiştir.Hızla şirketleşme ve kurumsallaşma meydana gelmiştir.1985 yılında 1.700 olan şirket sayısı 1997 yılında 12.000′lere ulaşmış günümüzde ise 20.000′leri aşmıştır.Akdeniz bölgesinin en önemli ticaret şehridir.Türkiye ekonomisi içinde ticaret sektörünün payı % 20,5 düzeyindedir. Akdeniz Bölgesi’nde ticaretin payı ülke ortalamasının üstünde bir oran ile % 23,4 iken Adana’da %20,8′dir.Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ulucami ve Seyhan nehri kıyılarında kurulan pazar yerlerinde haftanın bazı günlerinde köylü vatandaşın getirdiği ürünler pazarlanmakta iken bugün bunun yerini Avrupa standartlarına uygun, çok uluslu büyük satış merkezleri ile hal ve pazar yerleri almıştır.

İç Ticaret:

İlde tarımın gelişmiş olması nedeniyle iç ticaretinin ağırlığını tarım ürünleri, pamuk, çiğit, tekstil ürünleri, yağlar, sebze ve meyve oluşturmaktadır.

Ticaretteki büyüme beraberine değişim ve gelişimi getirmekte olup, bunun sonucunda hızlı bir şirketleşme olgusu yaşanmaktadır. 1985 yılında 1.700 olan şirket sayısı 1997 yılında 12.000′e ulaşmış, günümüzde ise 20.000′i aşmıştır.

Dış Ticaret:

İhracat: İhracatın önemli bölümünü pamuk ve tekstil ürünleri ile meyve ve sebze ürünleri oluşturmaktadır. İlde en çok ihracat yapıln ülkeler Almanya, İtalya, İngiltere, Ürdün, İran, Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Kıbrıs ve diğerleridir. 2000 yılında Adana ilinden yapılan ihracat 700.000.000 USD civarında iken bu rakam 2005 yılında 1.500.000.000 USD’yi geçmiştir. İhracat yapan sektörler içerisinde başı tekstil, elektrikli aletler ve otomotiv sektörleri çekmektedir. İldeki ihracatçı firma sayısı 2004 yılı itibarıyla 571′dir.

İthalat: İthalatın ağırlığını sanayi için makinalar ve yedek parçalar oluşturmaktadır. En çok ithalat yapılan ülkeler Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Belçika, ABD, Azerbaycan, Makedonya, Japonya, Kore, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, İran, Suudi Arabistan’dır. 2004 yılı itibarıyla Adana ili firmalarınca gerçekleştirilen ithalat 496.000.000 USD civarındadır.

ADANADA SANAYİİ: Sanayi bakımından en gelişmiş illerimiz arasındadır.Türkiyedeki hızlı gelişmeye paralel olarak gitmektedir.Adana’nın büyük sanayi potansiyeline, havaalanı, otoyol, yeni otoyol projeleri, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi, küçük sanayi siteleri, Çukurova Üniversitesi, yeni konut alanları ve çeşitli sağlık ve eğitim kurumları büyük katkı sağlamaktadır.Adana sanayisi tarıma dayalı olarak büyümüş olup sanayi alanında iki kolu bulunmaktadır. tarıma dayalı tekstil sanayi ve bitkisel yağ sanayidir.Bugün Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 242 adet üretime devam eden firma faaliyet göstermektedir.

ADANADA TARIM: Çukur ova deltası Nil deltasından sonra dünyadaki 2. büyük deltadır.Tarım ürünleri çok çeşitlilik göstermektedir.Seyhan, Ceyhan ve Berdan nehirleri bu deltayı oluşturmaktadır. Adana, tarımın en önemli unsurlarından biri olan zengin su kaynakları ve iklimin uygunluğu bakımından doğal olarak zengin bir tarım potansiyeline sahiptir. Verimli Çukurova toprakları bugün tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır.oldukça geniş bir üretim çeşitliliği bulunmaktadır Bölgede tahıl, endüstri bitkileri, sebzeler ve turunçgillerin yanı sıra organik tarım da son dönemde oldukça ciddi bir gelişme göstermektedir.

ADANADA SPORTİF FAALİYETLER:

Adanada baraj gölünde sörf yapıldığı gibi yaylalarında da treking ve atlı sporlarda yapılmaktadır.Hemen hemen Teker adını verdikleri bisiklet mevcut olp bisiklet sürmeye elverişli oldugundan çokca kullanılır.Seyhan ve Ceyhan nehirleri baraj gölleri olta balıkçılığı için en çok tercih edilen mekanlardır.Av hayvanları üretme sahaları kurulduğu için avcılık sporuda gözde sporlardan biridir Adana da en önemlisi de Türkiyede en elverişli raftinğ yapılan göksu ırmagındaki rafting faaliyetleridir.

ADANALI OLAN ÜNLÜLERİMİZ:

- Dadaloğlu
- Karacaoğlan
- Fatih Terim
- Hacı Ömer Sabancı
- Muzaffer İzgü
- Orhan Kemal
- Şener Şen
- Yaşar Kemal
- Kıvaç Tatlıtug

Adana Resimleri

Adana ResimleriAdana Resimleri1Adana Resimleri2Adana Resimleri3

   


ünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum yapma kapalı.