Zehirli Guatır Nedir Nasıl Tedavi Edilir

25 Eylül 2013 Yazan  
Kategori Genel Bilgiler

Zehirli Guatır Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Tiroid hastalıklarından, ihmal edildiği taktirde çok tehlikeli olan ‘zehirli guatr’ın diğer adları: Hipertiroidizm, Tirotoksikoz ve Graves Bu hastalığa zehirli guatır denmesinin sebebi belkide çok zayıflatıyor olması olabilir.Çok zayıflıyorsa hasta ne kadar yemek yerse kilo alamıyorsa geç kalınmış olabilir.
Zehirli guatırın sebebine gelince;
Bağışık sistemimizdeki bazı bozulmaların sonucunda kandaki hormonların artması troid bezinin fazla çalışmasına neden olmaktadır.Sonuç olarak trioid hormonu normalden fazla salgılanmış olur. Hastada çarpıntıların başlaması ter basması en büyük belirtileridir.gözlerde dışa doğru büyümeler bakışlarda değişmeler başlamıştır doktor buna bakarak da hastalık hakkında yorum yapar ancak elbetteki tahlil isteyecektir.Yemeklerimizde kullandığımız tuzlar iyotludur çok fazla tuz tüketenlerde iyot yüzünden guatır hastalığı meydana gelmektedir.Tiroid salgılanmasını arttıran çinko mineralini ihtiva eden badem gibi kuruyemişleri fazla sıklı Bu çeişt tiroid hastalığına yakalanmaktaki en büyük etken kalıtımsal yani genetik(ırsi) olabilir.büyük üzüntüler süreki yaşanan şoklar çok endişeli bir yaşam kederli olmak ikinci planda hastalığın sebebidir. Tiroid bezinin normalden az çalışması insanın kilo almasına yol açarken normalden az çalışması da zayıflamasına neden oluyor.Vücudda fazla tiroid hormonu olması zehirli guatırın nedenidir.Bazı diyet uzamanları hastalarının tiroid hastası olmamasına rağmen Tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenleyen, hızlandıran, kuvvetleştiren yiyecekleri öneriyorlar. Tiroid bezleri ne kadar hızlı – aktif olursa, insanın kilo vermesi o kadar kolaylaşıyo

ZEHİRLİ GUATRIN TEDAVİSİ VE İLAÇLARI

Tedavi esnasında doktorun uygun gördüğü ilaçlar hiç aksatılmadan düzenli olarak kullanılmalı ve hasta sık sık kontrol edilmelidir.Tedavi sürecinde ayrıca “çinko zengini gıdalar”dan kaçınmalısınız.Propycil Antitiroid adlı küçük haplar Zehirli Guatr hastalarının tedavisinde klullanılan ilaçlardan biri ve en çok bilinenidir.Ancak nasıl ve ne şekilde kullanılıcağına doktor karar vermelidir.Hasta tek başına bu hastalığın üstesinden gelemez.Bu hastalığın doktorun tavsiyesine titizlikle uymak gerekmektedir.

ZEHİRLİ GUATIRDA TEDAVİ SÜRECİ:

İlaçlarla öncelikle bünyeyi toparlayıp bünyeyi bir dengeye kavuşturmak gerekmektedir.Doktor kontrolünde de olsa ilaçların bir kullanım süresi vardır.İki şekilde tedavi süreci vardır.
1)iyleşmesi mümkün olan hastalarda ilaçla tedavi en fazla 2 yıl sürer bu esnada doktorun verdiği perhize uyulur ve doktorun ön gördüğü aralıklarla kontroller yapılır.belir bir süre sonra iyleşme meydana gelmişse ilaçlar kesilir. İyleşme olmamamışsa atom tedavisi veya ameliyat şarttır.
2) İlerlemiş hastalıklarda acil müdahale gerekirki bu durumda hastanın ameliyat olması veya atom tedavisine başlanması gerekir kısa süreliğine ilça tedavi uygulandıktan sonra ameliyat veya atom tedavisi yapılır.

GUATR AMELİYATLARINDAKİ RİSK

Guatr ameliyatları yapılırken bu konuda uzmanlaşmış iyice tecrübe kazanmış doktorlar tercih edilmelidir.Hangi kısım ne kadar alınacak veya ne işlemden geçecek, bunda en küçük bir hata büyük sorunlara sebep olur.Hasta ameliyat sonrasında en az 4-5 ay sık sık denetimlerden geçmelidir.Ameliyat bölgesinde tiroid bezlerinin yanısıra bünyenin kalsiyum ihtiyacını dengeleyen, kalsiyum alınmasını mümkün kılan hassas organlar da var. Onlara zarar.

Zehirli Guatır Nedir,Nasıl Tedavi Edilir, Zehirli Guatır İlaçları, Zehirli Guatır Tedavisi, Zehirli Guatır Ameliyatı, Zehirli Guatır Tedavi SüreciünLü Sohbet, SoSyete Sohbet, ManKenLerLe Sohbet, Chat

'' Yazımızda Telif Haklarına Ve Herhangi Bir Yasaya Aykırı Bilgi Veya Link Bulunuyorsa Lütfen ILETISIM Bölümünden Bize Bir E-Posta Göndermeniz Yeterlidir.

YorumlarYorum Yaparken Lütfen SeviyeLi YorumLar Yazınız.!

*